28.10.13

Łódź Design Festiwal 2013

W miniony weekend odwiedziłam Łódź Design Festiwal i wzięłam udział w odbywających się tam warsztatach MIEJSKA KUCHNIA ROŚLINNA | GREEN FOOD DESIGN. „It’s all about humanity” - taki był główny temat festiwalu. Rozpatrywany miał być w trzech wymiarach: SpożywanieZamieszkiwanie i Empatia. Najbardziej zainteresowały mnie poniższe trzy projekty. Wake-up light projektowano chyba specjalnie dla mnie:)


PIC_NIC




Marzena Krupa (1986)
Pic-nic to stolik plenerowy jednorazowego użytku. Zaprojektowany został z myślą o piknikach w mieście, więc zrobiony jest tak, aby można było zabrać go wszędzie ze sobą. Dzięki zastosowaniu tektury falistej, jest lekki i tani, a jednocześnie zachowuje sztywność pozwalającą na swobodne użytkowanie. Dodatkowo można na nim rysować i nadrukowywać elementy graficzne lub reklamowe. Tektura, z której jest wykonany pochodzi z recyklingu i może ulec ponownemu przetworzeniu.



VEGGIE COSTER




FabLab Łódź
Veggie Coster to kolejka linowa z sadzonkami, które po odpowiednim przygotowaniu będą pełniły rolę wagoników. Aby wykorzystać jak największą ilości starych rzeczy i uniknąć kupowania gotowych produktów, struktura kolejki została zbudowana z części rowerowych m.in. koła, łańcuchów, zębatek, itp. Jako silnika napędowego użyto wkrętarki, podłączonej do jednego z kół za pomocą przekładni łańcuchowej. Na potrzeby zdalnego sterowania kolejką powstał układ składający się z Arduino Uno +4 x Relay Shield oraz odbiornika RFM12B. Na linie zostały zawieszone doniczki ze zgrzanych żelazkiem torebek foliowych.
Taka kolejka umożliwia posiadania wspólnej uprawy roślin sąsiadującym ze sobą mieszkańcom bloku, bądź lepsze zagospodarowanie posiadanej przestrzeni do uprawy roślin.

WAKE - UP LIGHT



proj. Philips Design, Georg Hagenauer i Ian Ellison, Philips, 2012
Obiekt powstał w wyniku inspiracji doświadczeniem przebudzenia światłem, a dokładnie promieniami słonecznymi. Jest wiele osób, które bardzo źle znoszą poranne wstawanie, a dźwięk alarmu wyrywający ze snu jest dla nich irytujący. Zaproponowana przez Philips kombinacja lampy i budzika, pozwala zaczynać dzień w sposób znacznie bardziej delikatny i naturalny.
Stopniowe rozświetlanie się lampy, imitujące wschód słońca, rozpoczyna się na pół godziny przed planowanym momentem pobudki. Dzięki temu, wybudzenie ze snu jest łagodne i stopniowe. Momentowi pełnego rozświetlenia lampy mogą towarzyszyć dźwięki natury, np. świergot ptaków. W ten sposób budowane jest wyjątkowe doświadczenie naturalnego przebudzenia, dalekie od gwałtowności.


Wszystkie wystawy festiwalu można zwiedzić wirtualnie na stronie lodzdesign.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz